POMAGAJ ODDAJĄC KREW

W niedziele 12 marca będzie możliwość oddania krwi. Od godz 8:30 na parkingu obok Kościoła w Juszczynie będzie stał specjalistyczny bus, w którym będzie można podzielić się krwią i pomóc wielu osobom.

Ważne jest, aby przychodząc oddać krew, w tym dniu zjeść lekkie śniadanie i zabrać ze sobą ważny dowód osobisty.
Na krew czeka wiele osób. Jeśli mamy taką możliwość to podzielmy się z potrzebującymi, bo jest ich naprawdę wielu.

Kto może zostać dawcą krwi?
Krew może oddać każda  zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się  również  proporcje wzrostu i wagi ciała. Przy oddawaniu 2 jednostek KKCz (podwójna erytroafereza) wymagalna jest waga przynajmniej 70 kg.
Czy można oddawać krew biorąc leki?
Przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Zawsze należy zapytać lekarza kwalifikującego do oddania krwi, jak długo należy odczekać po ostawieniu leku, gdyż leki różnie długo utrzymują się we krwi.

Jak przygotować się do oddania krwi?
Aby jak najlepiej się czuć podczas oddawania krwi i później zrób następujące rzeczy:
zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi
pij dużo soków owocowych i wody (przynajmniej litr płynów)
unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania

  • Ogranicz palenie! (Wstrzymaj się przynajmniej godzinę)
  • Unikaj tłustego jedzenia
  • Przynajmniej 24 h przez oddaniem krwi nie spożywaj alkoholu
    Jeżeli nie czujesz się zdrowym, miałeś w najbliższym czasie kontakt z chorą osobą – zaczekaj! Przyjdź zdrowym!

A co robić po oddaniu krwi?
Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego fizycznego wysiłku po oddaniu krwi. Osoby pracujące w zawodach: pilot, maszynista, kierowca-operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy po 12-tu godzinach od oddania krwi.
Jak długo trwa donacja? Samo oddawanie krwi pełnej trwa kilka minut – średnio 8 minut. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny.

Tutaj można przeczytać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: KLIKNIJ

 

Post Author: Agnieszka Zemczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *